پزشكي و سلامتي

خواص درماني مارچوبه

مارچوبه يكي از سبزيجاتي مي باشد كه داراي خواص درماني مي باشد. 

مارچوبه يكي از منابع اسيد فوليك (ويتامين B9) در سبزيجات محسوب مي شود. اسيدفوليك يا ويتامين B9 به بدن براي تشكيل سلول هاي قرمز خون كمك مي كند.

مارچوبه يكي از سبزيجاتي است كه برداشت آن در فصل بهار بوده و از راسته ي مارچوبه، تيره ي مارچوبگان و سرده ي مارچوبه (Asparagus) است و به طور گسترده در سراسر اروپا، شمال آفريقا و غرب آسيا كشت مي شود. اين سبزي همچنين سرشار از مواد مغذي مانند پتاسيم، اسيدفوليك، ويتامين B6، تيامين و فيبر است.

 

اسيدفوليك

يكي از منابع اسيد فوليك (ويتامين  B9) در سبزيجات محسوب مي شود. اسيدفوليك يا ويتامين B9 به بدن براي تشكيل سلول هاي قرمز خون كمك مي كند. همچنين براي سوخت و ساز پروتئين، رشد سلولي، تقسيم سلولي و جلوگيري از نقايص لوله عصبي هنگام تولد ضروري است. مصرف يك دوم فنجان مارچوبه، ۱۳۲ ميكروگرم معادل ۳۳ درصد از نياز روزانه بدن، اسيدفوليك دارد.

پتاسيم و ويتامين C

منبعي غني از پتاسيم است. ۶ عدد مارچوبه حاوي تقريبا ۲۰ ميلي گرم پتاسيم بوده كه نيمي از نياز بدن به پتاسيم را تامين مي كند. پتاسيم براي كاركرد قلب، كليه، ماهيچه ها، اعصاب و دستگاه گوارش ضروري است. شاخه هاي سبز آن منبع خوبي از ويتامين C محسوب شده كه براي تشكيل بافت هاي همبندي بدن مورد نياز است.

فيبر، تيامين و ويتامين B6

مصرف ۱۵۰ گرم مارچوبه حاوي ۳ گرم فيبر، ۱۵ درصد از نياز روزانه بدن به تيامين و ۱۰ درصد از نياز روزانه بدن به ويتامين B6 است. فيبر غذايي درحركات طبيعي شكم ، كاهش سطح كلسترول خون، كاهش وزن و كاهش سطح قند خون موثر مي باشد. تيامين و ويتامين B6 در تبديل كربوهيدرات به انرژي به بدن كمك مي كند.

ساير فوايد غذايي

مارچوبه سرشار از روتين است؛ تركيبي كه به تقويت ديواره مويرگي كمك مي كند. همچنين حاوي گلوتاتيون بوده كه آنتي اكسيداني براي كمك به خنثي كردن تخريب سلولي ناشي از راديكال هاي آزاد و جلوگيري از ابتلا به سرطان است. ۱۵۰ گرم مارچوبه ۸ درصد از نياز روزانه بدن به ويتامين A را تامين مي كند. لازم به ذكر است اين ويتامين در رشد سلولي و تشكيل شبكبه چشم موثر است.

خواص درماني مارچوبه

خواص درماني مارچوبه

[ بازدید : ][ ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ][ <~BlogTitle~> نظرات (0) ][ ✘ادامهـ مطلبـ✘ ]
برچسب: خواص درماني مارچوبه، مارچوبه، درماني،


پيشگيري از تشنجات ناشي از تب

غلامرضا زماني فوق تخصص مغز و اعصاب كودكان در برنامه «يك نكته يك متخصص» شبكه راديويي سلامت با بيان اينكه از جمله مسائلي كه خانواده‌ها بايد به آن توجه كنند پيشگيري از تشنجات ناشي از تب است، اظهار كرد: همانطور كه والدين مي‌دانند تشنجات ناشي از تب، حتما بايد عيب يابي شوند.

وي ادامه داد: اگر علت تشنج ناشي از تب، سرماخوردگي بود، درمان گذرايي مي‌خواهد؛ اما اگر عفونت گوارشي بود جداي از درمان، بايد پيشگيري هم كرد. اين فوق تخصص مغز و اعصاب كودكان بيان كرد: بنابراين در برخورد با هر پديده تب دار ضمن اينكه خانواده‌ها به پزشك مراجعه و علت تب را جست و جو و توصيه‌هاي پزشكي را اجرا مي‌كنند، آموزش‌هايي را هم بايد براي پيشگيري از تشنج ناشي از تب داشته باشند. وي تصريح كرد: از جمله اين موارد كاهش و كنترل تب است و در صورت توصيه پزشك معالج، همزمان با تب بر، دارو‌هايي تجويز مي‌شود كه معمولا در مدت كوتاهي مصرف مي‌شوند. زماني يادآور شد: اين دارو‌ها به صورت موقت براي افرادي كه سابقه تشنج ناشي از تب دارند به مدت ۲۴ ساعت و در صورت لزوم براي روز دوم هم تجويز مي‌شوند.

پيشگيري از تشنجات ناشي از تب

پيشگيري از تشنجات ناشي از تب

[ بازدید : ][ ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ][ <~BlogTitle~> نظرات (0) ][ ✘ادامهـ مطلبـ✘ ]
برچسب: پيشگيري از تشنجات ناشي از تب، تب،


۱    


آخرين مطالب

  • دسر ماست بيسكوييتي
  • خواص درماني مارچوبه
  • پيشگيري از تشنجات ناشي از تب


  • ·.·´¯`·.· تمامی حقوق این وب سایت متعلق به پزشكي و سلامتي است ·.·´¯`·.·
    Powered By: b88.ir & Design By: b88.ir

    سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان